Pomnik STAMMA wybrany !

W dniu 25 września 2017 w Klubie Olimpijczyka i siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyły się obrady jury budowy Pomnika Feliksa "Papy" Stamma w Warszawie, którego organizatorem jest Fundacja im. Feliksa Stamma prowadzona przez Paulę Stamm, prawnuczkę Trenera wszechczasów.

Skład jury reprezentowały wybitne osobistości i autorytety świata kultury, sportu i businessu w składzie:

1. Janusz Janowski - Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków
2. Adam Myjak - rzeźbiarz i pedagog, profesor zwyczajny i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
3. Jan Kucz - prof. ASP Warszawa
4. Jan Tutaj - prof. ASP Kraków
5. Maciej Aleksandrowicz - prof. ASP Warszawa
6. Zbigniew Jakubas - Prezes MULTICO
7. Andrzej Kraśnicki - Prezes PKOL
8. Jerzy Rybicki - Mistrz Olimpijski w boksie ( Montreal 76' )
9. Paula Stamm - Prezes Fundacji im. Feliksa Stamma

Po burzliwych obradach szacowne grono jury wybrało zwycięską rzeźbę spośród 24 zgłoszonych a 12 nadesłanych prac konkursowych.

Jury jednogłośnie wskazało zwycięzcę, którym został Lubomir Grigorov - młody artysta z Bułgarii. Drugie miejsce uzyskał Michał Pronobis z Kielc, trzecie miejsce przypadło Artem'owi Dmytrenko z Warszawy.

Wyróżnieni zostali: - Tomasz Radziewicz oraz Antonii Pastwa

Wybitny autorytet sztuki rzeźbiarskiej prof. Jan Kucz powiedział, że: " Jest bardzo milo stwierdzić, że był nadspodziewanie dobry poziom prac. Zwycięska rzeźba wybrana została jednomyślnie i jest zdecydowanie najlepsza w sensie artystycznym co stwarza szansę na zbudowanie dobrej rzeźby dla Warszawy."

Natomiast prof. Adam Myjak Rektor ASP Warszawa uznał, że: " Konkurs był interesujący. Było kilka ciekawych prac, mam nadzieję, że realizacja zwycięskiej pracy pod okiem ekspertów bedzie spełniała oczekiwania społeczeństwa."

Paula Stamm tak podsumowuje obrady jury: "Budowa Pomnika mojego Pradziadka to projekt mojego życia! Jestem szczęśliwa i wzruszona, że wybraliśmy zwycięzcę! Nie mogę się już doczekać kiedy Pomnik "Papy" Stamma stanie w sercu Warszawy obok kultowej i historycznej Hali Gwardii."

Fundacja Stamma składa podziękowania dla artystów za udział w konkursie oraz wszystkim członkom jury za historyczne uczestnictwo w komisji konkursowej.

Konferencja Prasowa gdzie zostaną przedstawione wszystkie prace konkursowe na olimpijskim ringu, odbędzie się w Hali Gwardii w pierwszych dniach października 2017.

--------

Jako prawnuczka Feliksa "Papy" Stamma i założyciel Fundacji Jego imienia, chcę zachować pamięć o moim wspaniałym przodku, oddać mu należyty hołd i cześć dlatego właśnie pomysł na wybudowanie pomnika najwybitniejszego Trenera-Legendy, twórcy potęgi polskiej szkoły boksu, wychowawcy wielu pokoleń Mistrzów Olimpijskich w boksie.

Traktuję to jako mój obowiązek i swoistego rodzaju misję. Wierzę, że Polacy będą trzymać "sztamę ze Stammem" i RAZEM wybudujemy pomnik charyzmatycznego Trenera Wszechczasów!

Jestem szczęśliwa i dumna, że po trzech latach starań, decyzją Uchwały Rady m.st. Warszawy, otrzymałam zgodę na budowę pomnika mojego Pradziadka, który stanie w godnym i reprezentacyjnym miejscu - w kolebce polskiego pięściarstwa, w samym sercu Warszawy nieopodal Hali Gwardii przy al. Jana Pawła II. To właśnie tutaj w 1953 roku odbyły się historyczne Mistrzostwa Europy w boksie, gdzie sportowe dzieci "Papy" Stamma w ciągu jednego dnia zdobyły 9 medali w tym aż 5 złotych! Tłum oszalał z radości, emocje sięgały zenitu, gdy nad ringiem powiewała polska flaga i rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego.

To był nie tylko triumf sportowy ale i polityczny, bo dał społeczeństwu wiarę, siłę i nadzieję, zadziałał ku pokrzepieniu serc w zrujnowanej powojennej Warszawie.

Rozentuzjazmowany tłum kibiców wyniósł mojego Pradziadka na rękach skandując " BRAWO STAMM, BRAWO STAMM" i obsypując go goździkami przeniósł do Hotelu Polonia, gdzie zatrzymały się wszystkie drużyny Mistrzostw Europy. To był magiczny moment i za każdym razem jak opowiadam tą historię mam gęsią skórkę.

Pomnik ma być swoistego rodzaju SYMBOLEM, ma przypominać, inspirować i uczyć kolejne pokolenia młodych Polaków, że sport wychowuje, buduje charakter i kształtuje osobowość na całe życie. To ważne, aby zachować pamięć o wielkim polskim autorytecie i wzorze do naśladowania. To nasza historia, tożsamość i tradycja którą trzeba propagować.

To właśnie po mistrzowsku robił "Papa" Stamm a ja i Fundacja Stamma pragnę dbać i pielęgnować jego pamięć poprzez promowanie prozdrowotnej, społecznej, edukacyjnej i wychowawczej wartości sportu wśród społeczeństwa polskiego oraz poprzez reaktywację historycznej wiedzy i sukcesów Polski w boksie i innych dyscyplinach sportu.

Dnia 2 kwietnia 2017 w 41 rocznicę śmierci mojego Pradziadka, ogłaszam ogólnopolski konkurs na pomnik Feliksa Stamma. Po wybraniu najlepszej pracy, wspólnie z powołanym Komitetem Budowy Pomnika, moim marzeniem jest aby pomnik został odsłonięty w maju 2018 w 65 rocznicę historycznych ME w Boksie.

Każdy Polak będzie mógł stać się budowniczym pomnika ich ukochanego Trenera poprzez wykupienie cegiełki charytatywnej, którą przygotowała moja Fundacja. Cegiełki są o różnych nominałach ( 5 wersji w 5 kolorach jak koła olimpijskie). Gorąco zapraszam do aktywnego uczestnictwa w naszej zbiórce publicznej całą Polskę!

Oczywiście, nie poprzestaję na pomniku, idę za ciosem kierując się dewizą, że: " Niemożliwe nie istnieje" dlatego też wierzę, że uda się aby tuż obok pomnika powstała aleja gwiazd jego wychowanków: Kuleja, Grudnia, Kasprzyka, Drogosza, Pietrzykowskiego i wielu innych Mistrzów szermierki na pięści, która prowadzić będzie do Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma w Hali Gwardii o co już zabiegam w stołecznym Ratuszu, więc proszę mocno trzymać kciuki. 

Ze sportowym pozdrowieniem,
P.S.

LISTA osób dopuszczonych do KONKURSU rzeźbiarskiego
na Pomnik FELIKSA STAMMA w Warszawie
Warszawa, 30.05.2017

1. ANTONI PASTWA
2. RAFAŁ NOWAK
3. MICHAŁ PRONOBIS
4. ROBERT PIGOŃ
5. EDWARD ŁAGOWSKI
6. LUCYNA KUJAWA
7. MAREK MAŚLANIEC
8. PIOTR BOROŃ
9. STANISŁAW DRYNIAK
10. ADAM ARABSKI
11. MACIEJ JAGODZIŃSKI
12. TOMASZ RADZIEWICZ
13. TADEUSZ PORĘBSKI
14. MATEUSZ ŁAGOWSKI
15. KINGA SMACZNA-ŁAGOWSKA
16. PRZEMYSŁAW LEPSZY
17. GRZEGORZ WITEK
18. KAMIL SŁOWIK
19. PIOTR BOROŃ
20. STANISŁAW SZWECHOWICZ + JAN RANISZEWSKI
21. ARTEM DMYTRENKO
22. PAWEŁ SZATKOWSKI
23. MAREK MACIĄG
24. LUBOMIR GRIGOROV

← Powrót do strony głównej serwisu

plakat plakat plakat
cegiełki